Politics1
search POLITICS1:
Keep Track of All Our Updates: Twitter.com/Politics1com
DIRECTORY: Home | US Senate Candidates | Governor & Statewide Candidates | Congressional Candidates
2020 Presidential Candidates | Political Parties | FAQ
Election Calendar | Campaign Buttons | Awards | About Us |

TEXAS

Your complete directory of Texas candidates for Governor, State Cabinet, United State Senator and Congress in the current election cycle ... state political parties ... the official state election office ... and state news sources.

"Politics1 offers a fine web starting point to examine would-be [political] players."
- Fort Worth Star-Telegram

George W. Bush - 1994

ELECTION CALENDAR:
Filing Deadline: December 9, 2019
Filing Deadline (Write-In Candidates): August 2020
Filing Deadline (Independents): June 2020
Primary: March 3, 2020
Run-Off: May 26, 2020
CANDIDATE DIRECTORY LEGEND:
Bold = Active Candidate
Italics = Potential Candidate
* = Incumbent
won = Winner
(Incumbent Party Listed First)

This page was last updated on September 23, 2019


STATE CONSTITUTIONAL OFFICERS:

GOVERNOR:
Greg Abbott (R)* - (Campaign Site)

Next State Constitutional Officer Elections in 2022.

Ann Richards - 1990

LIEUTENANT GOVERNOR:
Dan Patrick (R)* - (Campaign Site)

ATTORNEY GENERAL:
Ken Paxton (R)* - (Campaign Site)

COMPTROLLER:
Glenn Hegar (R)* - (Campaign Site)

James A. Baker - 1978

STATE LAND COMMISSIONER:
George P. Bush (R)* - (Campaign Site)

STATE AGRICULTURE COMMISSIONER:
Sid Miller (R)* - (Campaign Site)

STATE RAILROAD COMMISSION:

2018 ELECTION:
Christi Craddick (R)*
- (Campaign Site) - Next Election in 2024.

Ryan Sitton (R)* - (Campaign Site) - Next Election in 2020

Wayne Christian (R)* - (Campaign Site) - Next Election in 2022.


George W. Bush - 1994

STATE LEGISLATURE:

State House

State Senate


U.S. SENATOR:

John Cornyn (R)* - (Campaign Site)
Pat Fallon (R) - State Sen, Ex-State Rep, Ex-Frisco Councilman, Businessman & USAF Veteran
Dwayne Stovall (R) - Bridge Building Contractor, Ex-Oil Refinery Worker & '14 Candidate

Mark Spencer Yancey (R) - Financial Advisor

Rafael Anchia (D) - State Rep.

Chris Bell (D) - Ex-Congressman, Ex-Houston City Councilman, Attorney & Frequent Candidate
Michael Cooper (D) - Pastor, Civil Rights Activist & '18 Lt Gov Candidate
Amanda Edwards (D) - Houston City Councilor & Attorney
Jack Daniel Foster Jr (D) - '18 Chambers County Judge Candidate
MJ Hegar (D) - Business Consultant, Afghan War Veteran, Author & '18 US Rep Nominee
Sema Hernandez (D) - Businesswoman, Sanders Campaign Activist & '18 Candidate

Clay Jenkins (D) - Dallas County Judge

Adrian Ocegueda (D) - Financial Consultant & '18 Gov Candidate

Mark Strama (D) - Ex-State Rep. & Google Executive

Cristina Tzintzún Ramirez (D) - Nonprofit Group Founder/Executive & Civil Rights Activist
Royce West (D) - State Sen., Ex-State Senate President Pro Tempore & Attorney
Rhett Smith (L) - Accountant, Navy Veteran & Frequent Candidate

John Tower - 1978

Ted Cruz (R)* - (Campaign Site) - Next Election in 2024.


U.S. CONGRESS:

District 1:
Louie Gohmert (R)* - (Campaign Site)
Anthony Culler (R) - Ex-Bank Manager & Frequent Candidate
Brent Beal (D) - College Professor & '18 Candidate

Hank Gilbert (D) - Ex-Whitehouse School Board Member, Businessman & '10 Agric Comm Candidate

Ron Paul for Congress

District 2:
Dan Crenshaw (R)* - (Campaign Site)
Elisa Cardnell (D) - Teacher & Navy Veteran

District 3:
Van Taylor (R)* - (Campaign Site)
Roger Barone (R) - Investment Manager & '18 Candidate
Tanner Do (D) - Employment Specialist, Iraq War Veteran & '18 County Commission Candidate
Sean McCaffity (D) - Attorney
Al Robertson (D) - Navy Veteran
Chris Suprun (D) - Firefighter/Paramedic, Ex-GOP Activist & '18 Candidate

District 4:
John Ratcliffe (R)* - (Campaign Site)

District 5:
Lance Gooden (R)* - (Campaign Site)
Brannon Perkison (D) - Businessman

Jack Brooks

District 6:
Ron Wright (R)* - (Campaign Site)
Stephen Daniel (D) - Attorney
Imran Khan (D) - Management Consultant, Real Estate Investor & Army Reserve Officer

District 7:
Lizzie Pannill Fletcher (D)* - (Campaign Site)
Pierce Bush (R) - Nonprofit Group Executive & Grandson of Pres George HW Bush
Sarah Davis (R) - State Rep. & Attorney

Tom DeVor (R) - Sales Account Manager, GOP Activist & Frequent Candidate
Maria Espinoza (R) - Nonprofit Group Executive, Anti-Immigration Activist & '16 Candidate
Wesley Hunt (R) - Mortgage Loan Originator & Iraq War Veteran
Jim Noteware (R) - Venture Capitalist, Real Estate Developer & Ex-Houston City Housing Director
Cindy Siegel (R) - Ex-Bellaire Mayor & Ex-Harris County Metro Transit Authority Director

District 8:
Kevin Brady (R)* - (Campaign Site)

District 9:
Al Green (D)* - (Campaign Site)
Melissa Mechele Wilson (D) - Real Estate Broker & Mortgage Loan Originator
Jon Menefee (R) - IT Consultant & USMC Veteran
Johnny Teague (R) - Pastor, Businessman & '90/'92 State Rep Candidate

District 10:
Michael McCaul (R)* - (Campaign Site)
Pritesh Gandhi (D) - Physician & Medical School Professor
Shannon Hutcheson (D) - Attorney & Community Activist
Mike Siegel (D) - Attorney, Ex-Teacher, Civil Rights Activist & '18 Nominee
Olis Bahari (I) - Engineer

Tom DeLay

District 11:
[ Mike Conaway (R)* - Retiring in 2020. ]
Richard Bartlett (R) - Physician
Wacey Alpha Cody (R) - Rodeo Cowboy
J. Ross Lacy (R) - Midland City Councilman & Businessman
Ned Luscombe (R) - Nursing Service Owner & Nurse
August Pfluger (R) - Ex-NSC Official, Retired USAF Officer, Iraq War Veteran & Businessman
Ross Schumann (R) - Oilfield Project Manager & National Guard Veteran
Robert Tucker (R) - Retired Businessman, Pastor, USAF Veteran & '19 City Council Candidate
Wes Virdell (R) - Businessman & USAF Veteran
Jon Mark Hogg (D) - Attorney

District 12:
Kay Granger (R)* - (Campaign Site)
Lisa Welch (D) - College Professor & Biologist
Al Woolum (D) - Retiree, Black Lives Matter Activist & Navy Veteran

District 13:
Mac Thornberry (R)* - (Campaign Site)
Elaine Hays (R) - Amarillo City Councilwoman & FInancial Planner

Greg Sagan (D) - Retired Business Consultant, Vietnam War Veteran & '18 Nominee

District 14:
Randy Weber (R)* - (Campaign Site)
Sanjanetta Barnes (D) - Political Organizer
Adrienne Bell (D) - Educator, Democratic Activist & '18 Nominee
Robert Thomas (D) - West Columbia City Councilman, Probation Officer & Retired NASA Engineer

District 15:
Vicente Gonzalez (D)* - (Campaign Site)
Ryan Krause (R) - Business Coach, Pastor & '18 Candidate
Tim Westley (R) - Pastor, Ex-Postal Worker, Army Veteran & '16/'18 Nominee

Charlie Wilson

District 16:
Veronica Escobar (D)* - (Campaign Site)
Jorge Artalejo (D) - Substitute Teacher, Ex-Accountant & Frequent Candidate
Anthony Aguero (R) - Videographer, Anti-Immigration Activist & Felon
Irene Armendariz-Jackson (R) - Realtor
Jaime Arriola (R) - Nurse, Technology Consultant & Farmer
Sam Williams Jr. (R) - Retired Army NCO, Iraq War Veteran & '18 Candidate

District 17:
[ Bill Flores (R)* - Retiring in 2020. ]
Rob Curnock (R) - Video Production Service Owner & Frequent Candidate
James Edge (R) - Congressional Aide & Ex-Real Estate Broker
Wes Lloyd (R) - Attorney, Brazos River Authority Board Member & GOP Activist
Bob Yancy (R) - Ex-Regional Hospital Board Chair, Businessman, USAF Veteran & '11 St Rep Candidate

Rick Kennedy (D) - Software Developer & '18 Nominee

District 18:
Sheila Jackson Lee (D)* - (Campaign Site)
Marc Flores (D) - Constuction Project Manager
Jerry Ford (D) - Law School Student & '16 State Rep Candidate
Stevens Orozco (D) - College Student & Black Lives Matters Activist
Bimal Patel (D) - Physician
Wendell Champion (R) - Attorney & Army Veteran
Ava Pate (R) - Cosmetologist & '16/'18 Candidate

District 19:
Jodey Arrington (R)* - (Campaign Site)

District 20:
Joaquin Castro (D)* - (Campaign Site)
Justin Lecea (D) - Business Development Manager
Dominick Dina (R) - Real Estate Broker, Community Activist & Retired USAF NCO
Mauro Garza (R) - Nightclub Owner, Log Cabin Republican Activist & '18 Candidate
Anita Kegley (R) - Building Contractor
Dan McQueen (R) - Ex-Corpus Christi Mayor, Businessman, Engineer & Navy Veteran
Adam Jonasz (I) - Attorney

Henry B. Gonzalez

District 21:
Chip Roy (R)* - (Campaign Site)
Bruce Boville (D) - Teacher
Wendy Davis (D) - Ex-State Sen., Ex-Ft Worth City Councilwoman, Attorney & '14 Gov Nominee
Alan Ellis (D) - Manufacturing Manager & Army Veteran
Jennie Lou Leeder (D) - Llano County Democratic Chair, '18 Candidate & '16 State Sen Nominee
Michael Felts (I) - Filmmaker & Travel Agent

District 22:
[ Pete Olson (R)* - Retiring in 2020. ]
Keli Chevalier (R) - Retired Army Officer, Nonprofit Group CEO & Iraq War Veteran

Gary Gates (R) - Rancher, Real Estate Broker & '06 Railroad Commission Candidate

Douglas Haggard (R)
Felicia Harris Hoss (R) - Ex-Pearland City Councilwoman, Attorney & '12 Candidate
Greg Hill (R) - Ex-County Court Judge, Ex-Pearland City Councilman & Ex-Border Patrol Agent
Matt Hinton (R) - Auto Sales Finance Manager

Jacey Jetton (R) - Businessman, Ex-Fort Bend County GOP Chair & National Guard Veteran
Troy Nehls (R) - Fort Bend County Sheriff, Retired Army Officer & Iraq/Afghan War Veteran

Howard Steele (R) - Attorney
Kathaleen Wall (R) - Businesswoman, GOP Activist & '18 Candidate in CD-2

Luke Orlando (R) - Pearland City Councilman, Management Consultant & Ex-Legislative Aide
Ed Thompson (R) - State Rep., Ex-Pearland City Councilman & Insurance Agent

Sri Preston Kulkarni (D) - Ex-Congressional Aide, Ex-US Foreign Service Officer & '18 Nominee

Nick Lampson (D) - Ex-Congressman, Ex-Jefferson County Tax Collector & Ex-Teacher

Nyanza Davis Moore (D) - Attorney
Derrick Reed (D) - Pearland City Councilman, Attorney & Electrical Engineer

District 23:
[ Will Hurd (R)* - Retiring in 2020. ]
Alma Arredondo-Lynch (R) - Dentist & '18 Candidate

Greg Brockhouse (R) - Ex-San Antonio City Councilman, USAF Veteran & '19 Mayor Candidate
Pete Flores (R) - State Sen. & Retired State Game Warden
Rick Galindo (R) - Ex-State Rep. & Risk Management Consultant

Tony Gonzales (R) - Retired Navy NCO & Iraq/Afghan War Veteran
C.B. "Burt" Jones (R) - Businessman & '08 Water Dist Candidate

Lyle Larson (R) - State Rep., Ex-San Antonio City Councilman & Businessman

JW Lown (R) - Ex-San Angelo Mayor & Real Estate Investor

John Lujan (R) - Ex-State Rep., Retired Firefighter & IT Consultant
Rolando Pablos (R) - Ex-Secretary of State, Ex-Public Utility Commissioner & Attorney

Raul Reyes (R) - Businessman, Program Manager & Retired USAF Officer
Ben Van Winkle (R) - Technology Account Manager
Rosey Abuabara (D) - Medical Office Manager & Democratic Activist
Jaime Escuder (D) - Attorney

Jay Hulings (D) - Attorney, Ex-Congressional Aide & '18 Candidate

Gina Ortiz Jones (D) - Iraq War Veteran, Ex-US Trade Representative Official & '18 Nominee
Liz Wahl (D) - Journalist
Brandyn Waterman (D) - USMC Veteran & Progressive Activist

District 24:
[ Kenny Marchant (R)* - Retiring in 2020. ]
Sunny Chaparala (R) - Real Estate Broker
David Fegan (R) - Property Manager, Realtor & Community Activist
Jeron Liverman (R) - Realtor

Matthew Marchant (R) - Ex-Carrollton Mayor, Attorney & Son of Congressman Marchant
Jane Nelson (R) - State Sen., Ex-State Board of Education Member & Businesswoman
Matt Rinaldi (R) - Ex-State Rep. & Attorney
Jonathan Stickland (R) - State Rep. & Oil/Gas Consultant

Beth Van Duyne (R) - Ex-Irving Mayor & US HUD Regional Administrator
John Biggan (D) - Research Scientist, Psychologist & '18 Candidate
Richard Fleming (D) - Ex-Carrollton-Farmers Branch School Board Trustee & Businessman
Crystal Fletcher (D) - Attorney
Jan McDowell (D) - Personal Concierge, Ex-Human Resouces Executive & '16/'18 Nominee
Kim Olson (D) – Ex-School Board Member, Retired USAF Colonel, Farmer & '18 Agric Comm Nominee
Candace Valenzuela (D) - Carrollton-Farmers Branch School Board Trustee & Tutor
Steve Kuzmich (I) - Attorney

District 25:
Roger Williams (R)* - (Campaign Site)
Alex Johnson (D)
Julie Oliver (D) - Attorney, Yoga Instructor, Community Activist & '18 Nominee
Heidi Sloan (D) - Community Food Bank Program Director & Ex-Teacher

Phil Gramm - Clayton Williams - Joe Dial - Rob Mosbacher Jr. - 1990

District 26:
Michael Burgess (R)* - (Campaign Site)
Jason Mrochek (R) - Software Developer, Consultant, Army Veteran & Conservative Activist
Jack Wyman (R) - Pastor, Conservative Activist, '88 US Sen Candidate & '94 Maine Governor Candidate
Neil Durrance (D) - Ex-Denton City Councilman, Attorney, '10 Nominee & '18 Mayor Candidate
Carol Iannuzzi (D) - Retired Senior Contracts Negotiator & Democratic Activist
Mat Pruneda (D) - Financial Analyst, Democratic Activist & '18 State Rep Candidate
Jay Taylor (I) - Customer Support Manager & Army Veteran

District 27:
Michael Cloud (R)* - (Campaign Site)
Eric Holguin (D) - Ex-Congressional Aide & '18 Nominee

District 28:
Henry Cuellar (D)* - (Campaign Site)
Jessica Cisneros (D) - Attorney & Progressive Activist
Sandra Whitten (R) - Sunday School Teacher

District 29:
Sylvia Garcia (D)* - (Campaign Site)
Nile Irsan (R)

Martin Frost

District 30:
Eddie Bernice Johnson (D)* - (Campaign Site)
Barbara Mallory Caraway (D) - Ex-State Rep., Ex-Dallas City Councilwoman & Frequent Candidate

District 31:
John Carter (R)* - (Campaign Site)
John Bohlin (R) - Teacher
Abhiram Garapati (R) - Businessman
Mike Williams (R)

Jeremy Bravo (D) - Nonprofit Fundraising Consultant
Jon Curtis (D) - Businessman
Eric Hanke (D) - Singer/Songwriter
Murray Holcomb (D) - Surgeon
Donna Imam (D) - Computer Engineer & Businesswoman
Dan Janjigian (D) - Management Consultant, Actor, Restaurant Owner & Ex-Olympic Bobsledder
Omar Kadir (D) - Accountant, Dem Socialist Activist & '18 County Treasurer Nominee
Jeremiah Landin (D) - Retail Worker
Christine Mann (D) - Physician & '18 Candidate

District 32:
Colin Allred (D)* - (Campaign Site)
Dan Branch (R) - Ex-State Rep.
Angie Chen Button (R) - State Rep.

Tania Burgess (R) - Paralegal & Trump Campaign Activist
Genevieve Collins (R) - Businesswoman
Mark Dumdei (R) - Insurance Agent
Floyd McLendon (R) - Retired Navy SEAL, Iraq/Afghan War Veteran & Ex-Congressional Aide

Morgan Meyer (R) - State Rep.

Nhat-Nam "Bao Vinh" Pham (R) - Pharmacist & '17 Garland City Council Candidate

George Seay (R) - Venture Capitalist & Conservative Activist
Pete Sessions (R) - Ex-Congressman, Ex-Conservative Think Tank VP & Ex-Telecom Executive

Jeff Tokar (R) - Retired Firefighter

District 33:
Marc Veasey (D)* - (Campaign Site)
Ramon Romero Jr. (D) - State Rep. & Businessman

Viktor Valencia Avalos (D) - Lyft Driver
Fabian Cordova Vasquez (R) - Business Manager & GOP Activist
Rich Helms (R) - Insurance Agent

Carlos Quintanilla (I) - Community Activist & Frequent Candidate

Preston Smith

District 34:
Filemon Vela (D)* - (Campaign Site)
Osbert Rodriguez Haro III (D) - Health Consultant & '16 St Sen Candidate

District 35:
Lloyd Doggett (D)* - (Campaign Site)
Nick Moutos (R) - Attorney

District 36:
Brian Babin (R)* - (Campaign Site)
R.J. Boatman (R) - Commercial Real Estate Broker & Ex-Municipal Judge



STATE POLITICAL PARTIES:

Texas Communist Party
Constitution Party of Texas
Texas Democratic Party
Texas Green Party
Libertarian Party of Texas
Republican Party of Texas
Socialist Party of Texas


STATE ELECTION OFFICE:

Bob Krueger

Secretary of State's Office

State Ethics Commission


STATE NEWS SOURCES:

PRINT MEDIA:
Abilene Reporter-News
Aledo Community News
Allen American
Alpine Avalanche
Alpine Desert-Mountain Times
Amarillo Daily News / Amarillo Globe Times
Angleton Times
Arlington Morning News
Athens Daily Review
Austin American-Statesman
Austin Business Journal
Austin Chronicle (Alternative)
- (Political Section)
Austin Review
Baytown Sun
Beaumont Enterprise
Black News Online (African-American)
Brazoria County Facts
Brownsville Herald
Bryan-College Station Eagle
Canyon Lake Times Guardian
Cedar Creek Pilot
Cleveland Advocate
Conroe Courier
Corpus Christi Caller-Times
Corsicana Daily Sun
Cuero Record
Daily Texan (University of Texas)
D Magazine (Dallas)
Dallas Arena
Dallas Business Journal
Dallas Morning News
- (Political Section)
Dallas Observer (Alternative)
Dallas Voice (Gay)
Dallas-Fort Worth Heritage (Christian)
Del Rio News-Herald
Denton Record-Chronicle
El Campo Leader-News
El Paso Times
Ellis County Press
Fort Stockton Pioneer
Frisco Enterprise
Fort Worth Commercial Recorder (Legal/Business News)
Fort Worth Star-Telegram
Gainesville Daily Register
Galveston County Daily News
Gilmer Mirror
Greenville Herald-Banner
Groveton News
Harlingen Valley Morning Star
Hays Free Press
Hood County News
Houston Business Journal
Houston Chronicle
- (Politics Section)
Houston County Courier
Houston Forward Times (African-American)
Houston Jewish Herald-Voice
Houston Press (Alternative)
Keene Star Reporter
Kilgore News Herald
Killeen Daily Herald
Kirbyville East Texas Banner
Laredo Morning Times
Lubbock Avalanche-Journal
Lufkin Daily News
McAllen Monitor
Midland Reporter-Telegram
Moore County News-Press
Mt. Pleasant Daily Tribune
Nacogdoches Daily Sentinel
New Braunfels Herald-Zeitung
Odessa American
Pampa News
Paris News
Pasadena Citizen
Pecos Enterprise
Plainview Daily Herald
Plano Star Courier
Pleasanton Express
Port Arthur News
Polk County Enterprise
Randall County Canyon News
Rosenberg Herald-Coaster
Round Rock Leader
San Angelo Standard-Times
San Antonio Business Journal
San Antonio Current (Alternative)
San Antonio Daily Commercial Record (Legal/Business)
San Antonio Express-News
San Marcos Daily Record
San Saba County Review
Seguin Gazette-Enterprise
Seminole Sentinel
Sherman Herald-Democrat
Stephenville Empire-Tribune
Sweetwater Reporter
Temple Daily Telegram
Terrell Tribune
Texarkana Gazette
Texas Almanac
Texas City Sun
Texas Monthly
Texas Observer
Texas Triangle (Gay)
Texas Tribune (Politics)
Tyler Morning Telegraph
Victoria Advocate
Waco Tribune-Herald
Weatherford Democrat
Wharton Journal-Spectator
Wichita Falls Times Record News
Wilson County News
Wise County Messenger

Bill Clements for Governor

BROADCAST MEDIA:
East Texas Radio
KVUE TV-24 (ABC - Austin)
KXAN TV-36 (NBC - Austin)
KDFW TV-4 (FOX - Dallas)
KTVT TV-11 (CBS - Dallas)
KXAS TV-5 (NBC - Dallas)
WFAA TV-8 (ABC - Dallas)
KDBC TV-4 (CBS - El Paso)
KTSM TV-9 (NBC - El Paso)
KHOU TV-11 (CBS - Houston)
KHWB TV-39 (WB - Houston)
KPRC TV-2 (NBC - Houston)
KTRK TV-13 (ABC - Houston)
KAMC TV-28 (ABC - Lubbock)
KTRE TV-9 (ABC - Lufkin)
KMID TV-2 (ABC - Midland)
KENS TV-5 (CBS - San Antonio)
KSAT TV-12 (ABC - San Antonio)
WOAI TV-4 (NBC - San Antonio)
Texas Cable News
KCEN TV-6 (NBC - Waco)

Lloyd Bentsen - 1970

POLITICAL BLOGS:
AustinBloggers.org
Blog Houston
Burnt Orange Report
Capitol Annex
Capitol Blog
Capitol Inside
Come and Take It
Common Sense
District Sixer
Ellis County Observer
Frontburner (D Magazine)
Gonzo Muckraker
Grits for Breakfast
Houston's Clear Thinkers
In The Pink Texas
The Jeffersonian
LeftyBlogs: Texas
Lone Star Report
Lone Star Times
People's Republic of Seabrook
Pink Dome
PolitickerTX.com
Professors R-Squared
QuorumReport.com
The Red State
Rhymes with Right
Swanky Conservative
Texas GOP Vote
Texas Political Resource Page
Texas Tuesdays
Texas 21
TXElects
UrbanGrounds
Voice in the Wilderness

HELP MAKE POLITICS1 COMPLETE!! IF YOU KNOW OF A CANDIDATE MISSING FROM OUR LISTS, PLEASE .

Follow Us on Twitter:
Twitter.com/Politics1com





2020 Presidential Candidates | Congressional Candidates | US Senate Candidates
Gubernatorial & Statewide Candidates
| Election Calendar
Political Parties | Awards | FAQ | Campaign Buttons | About Us |

1997 et seq - by Ron Gunzburger. All rights reserved. Contents can be quoted with attribution.